Teknoloji

Milyonlarca kullanıcının verileri bilinmeyen kötü amaçlı yazılımlar tarafından çalındıSiber güvenlik Alanda çalışan araştırmacılar oturum açma ve parola bilgilerini kullanırlar, kurabiye dosyalar, tarayıcılar otomatik tamamlama büyük bir veri veritabanı ve hatta ödeme bilgileri buldu. İlginçtir ki, tüm bu bilgiler bilinmeyen kötü amaçlı yazılımlar tarafından çalındı ​​ve bunun ne tür kötü amaçlı yazılım olduğu henüz belirlenmedi. Ortaya çıkan veritabanının toplam boyutu 1,2 TB’dir (terabayt). Veritabanı 26 milyon kullanıcı hesabı, 1,1 milyon e-posta adresi, 2 milyardan fazla çerez ve 6,6 milyon başka dosya içeriyor.

Bu bilgi sızıntısının haberi NordLocker şirketin uzmanları. Tespit edilen veritabanının analizi, bazı durumlarda kullanıcıların kendi şifrelerini kullandıklarını gösterdi. Not defteri sistem uygulaması aracılığıyla oluşturulan dosyalarda düz metin olarak kaydedilir. Ek olarak, uzmanların bu veritabanında bir milyondan fazla fotoğraf ve 650.000’den fazla fotoğrafı var. kelime ve PDF biçim belgesi bulundu. Tüm bu bilgileri çalan kötü amaçlı yazılım ekran görüntüsü ve bir web kamerası aracılığıyla fotoğraf çekmeyi başardı.

Ayrıca veri tabanında yer alan bilgilerin bir kısmının messenger’lardan geldiği, e-posta servisleri, dosya paylaşım uygulamaları vb. kaynaklardan eklendiği tespit edildi. Uzmanlar, 2018-2020 yılları arasında bilgilerin çalındığı sonucuna vardı. Yaklaşık 3 milyon kullanıcı bu olaya kurban gitti. NordLocker uzmanları durumun böyle olduğuna inanıyor karanlık ağDuraklarda satılan kötü amaçlı yazılımlar. Ancak uzmanlar, söz konusu kötü amaçlı yazılımın türünü ve hatta hangi kötü amaçlı yazılım sınıfına ait olduğunu belirleyemedi.Daha fazlası burada

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu