Yiyecekler

Ramazanda sağlıklı beslenmenin 5 püf noktası


Ramazan ayı yaklaşırken yavaş yavaş yediklerimize ve ramazanda yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Ramazanda sağlıklı beslenmek Nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Sizin için en önemli 5 öneriyi hazırladık.

İşlenmiş gıdalardan kaçının

Özellikle cips ve gofret gibi işlenmiş gıdalar iftardan sonra Gece atıştırmaları için çok çekici görünebilirler ancak zararlı katkı maddeleri içerirler ve oruç sırasında sizi hızla acıktırır ve susuz bırakırlar. Bunların yerine, iftardan sonra ara öğün olarak taze sebze ve meyveler, çiğ badem veya ceviz tercih edin.

Üç beyazdan uzak dur

Üç beyazdan uzak dur

Beyaz ekmek, beyaz pirinç, rafine şeker gibi besinler yerine daha besleyici, tam tahıllı ekmek, kepekli pirinç, esmer şeker gibi kan şekerini düzenleyerek açlığı geciktiren yiyecekleri tercih edin. İşlenmemiş, lifli gıdalar hem sağlıklıdır hem de sizi uzun süre tok tutar.

Vücudunuzu susuz bırakmayın

Özellikle yaz mevsimine denk geldiği Ramazan aylarında vücudun susuz kalmaması çok önemlidir. Oruç sırasında kaybettiğimiz sıvıyı geri kazanmak için karpuz, kavun, salatalık, bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları ve iftardan sonra bol su ile suyu vücudumuzda depolamalıyız.

Patates kızartmasını ve tatlıları sınırlayın

Kızartma, tatlı gibi ağır yiyecekler sindirimi zorlaştırır, uzun süre aç kaldıktan sonra yüklenmek mideyi zorlar. Kızartmak yerine fırında pişirmeye çalışın ve şeker ihtiyacınızı işlenmiş tatlılar yerine taze meyve ve bal gibi doğal gıdalardan karşılamaya çalışın.

karbonhidratı azalt

Kepekli makarna, beyaz pirinç ve beyaz ekmek gibi rafine karbonhidratlar sizi çabuk acıktırır ve kilo almanıza neden olur. Tüketimlerini sınırlayın ve baklagiller veya et gibi protein içeren gıdalarla tüketin.

pomeranya boo fiyatlarıDaha fazlası burada

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu